عنوان : از بحران تا جبران
کد خبر : ۲۱۷۲
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۵/۰۹ 
ساعت : ۱۳:۲۴:۴۹

امتیاز :  ۱.۰۰ |  مجموع :  ۱

بحران های طبیعی درجوامع از عوامل بازدارنده و موانع رشد و شکوفایی آن جامعه می باشند و هزینه ها و خسارات هنگفت و گاه غیر قابل جبران تحمیل خواهند نمود. بحران زلزله آبان ماه 96 که در این شهرستان به وقوع پیوست به گفته کارشناسان این حوزه بی سابقه ترین زلزله دست کم در یک قرن گذشته بوده و عواقب اجتماعی و زیست محیطی خطرناکی به دنبال داشت و مردم بی سر پناه شهرستان با کمبود منابع مادی و رفاهی مواجه شده و مشکلات عدیده ای از جوانب مختلف بوجود آمد و مردم به صورت پراکنده در تمام فضاهای عمومی و معابر و فضاهای سبز در کانکس و یا چادر مستقر گردیدند.

بر اساس جلسات مدیریت بحران و ستادبازسازی و مسئولین شهرستان در اسرع وقت بازسازی شهرستان شروع گردید. شهرداری سرپل ذهاب و کارکنان آن با وجود اینکه خود از زلزله آسیب جدی دیده بودند همواره در تلاش و همکاری با کلیه دستگاههای خدمات رسان جهت ارائه خدمات مطلوب به شهروندان بودند .

از خدمات شهرداری در دوران بازسازی و اسکان موقت شهرستان می توان به تأمین نیازهای اولیه ساکنین کانکس ها و چادرها ، ساماندهی و جانمایی تجهیز و راه اندازی بیش از 1000چشمه سرویس بهداشتی و حمام در سطح شهر رفع موانع دست و پا گیر جهت صدور پروانه های ساختمانی در حداقل زمان ممکن، صدور 12350واحد پروانه ساختمانی با کاربری های مختلف، وضع و تصویب لوایح شهرداری جهت تخفیف عوارضات صدور پروانه، پیگیری و اجرایی نمودن طرح تفصیلی شهر در وقت مقتضی جهت بازسازی اصولی شهر، برآورد ارزیابی خسارت های وارده بر شهرستان و پیگیری جذب اعتبارات عمرانی در سطح استان و کشور، کار و تلاش مستمر واحد های عمران، خدمات شهری و فضای سبز شهرداری جهت کمک به حال شهروندان، تخلیه نخاله های ساختمانی و رفت و روب شهر، تجهیز و ارتقای ناوگان ماشین آلات شهرداری جهت خدمات سریعتر و بهتر و.... اشاره نمود.

لازم به ذکر است بنا به علت های متعددی از قبیل رشد جهشی قیمت مصالح ساختمانی و وقوع سیل از مرحله اسکان موقت و رسیدن به اسکان دائم شهروندان محترم، به کندی پیش رفته است.

شهرداری سرپل ذهاب در امر بازسازی شهر و جبران خسارت های وارده، از هیچ کوششی دریغ ننموده و تمام توان خود را در جذب اعتبارات عمرانی و اجرایی نمودن آنها بکار بسته است . شاید بتوان گفت یکی از مهمترین موانع پیش روی اجرای پروژه های عمرانی و آبادانی شهر، وجود اسکان موقت شهروندان در معابر عمومی، فضای سبز و اماکن فرهنگی و تفریحی می باشد.

شهرداری سرپل ذهاب بعد از گذشت حدوداً دو سال از وقوع زلزله، تقریباً 3000 کانکس خالی، تعمیری، مجردی و صنفی از سطح شهر جمع آوری و با ارائه امکانات آنها را به محل مورد تقاضای مالکین، منتقل نموده است. احیا و بازسازی فضای سبز شهری، تجهیز و بازسازی شهربازی و شهر کودک شهرستان، تجهیز و بازسازی امکانات خدماتی رفاهی در پارکها، فضاهای سبز و معابر عمومی مناطق مختلف شهر، جدول گذاری، تکمیل و آسفالت معابر عمومی شهرک مشاغل آلاینده بعنوان یکی از بزرگترین واحدهای خدماتی و تولیدی شهرستان، آسفالت و مرمت خیابان های روستاهای الحاقی پاونار- زعفران-احمد آباد و کوییک، تخلیه نخاله های ساختمانی و پاکسازی آنها در سطح شهر با این توصیف که جزء وظایف محوله به ستاد های معین و بنیاد مسکن می باشد، ارائه سیستم های جامع خدمت دهی به شهروندان و راه اندازی سامانه های الکترونیکی و حضوری میز خدمت و... از اقدامات شهرداری در راستای بهبود وضعیت شهرستان بوده و همچنان تا ساماندهی کامل این خدمات ادامه خواهند داشت.  لزوم پیشرفت و ارتقای مبلمان شهری و به پایان رساندن بازسازی کامل شهر منوط به همکاری تمامی دستگاههای اجرایی و خدمات رسان و همکاری و هماهنگی مردم می باشد که ان شاء الله در آینده نه چندان دور این هدف محقق خواهد گردید. بازگشت           چاپ چاپ         
 
5.1.0.0
V5.1.0.0